سرخط خبرها
خانه / تشخیص و درمان / طب سوزنی و طب سنتی شرقی / کلینیک درد / درمان درد آرتروز زانو بوسیله طب سوزنی

درمان درد آرتروز زانو بوسیله طب سوزنی

کلینیک طب سوزنی – درد و اعصاب آرتروز زانو

آرتروز در اصطلاح به معنای آسیب دیدن غضروف مفصلی است. در واقع در اثر عوامل مختلف از جمله افزایش سن به مرور غضروف مفصلی که نقش تسهیل کننده حرکات مفصل را به عهده دارد دچار خوردگی و تخریب می‌شود و به مرور کارآیی خود را از دست می‌دهد. لذا مفصل در انجام حرکات خود دچار مشکل می‌شود و چه بسا حرکات مفصلی به طور کامل محدود شود. در بین مفاصل بدن انسان “زانو” شایع‌ترین مفصلی است که دچار آرتروز می‌شود. آرتروز مفصل زانو به معنای تحمل درد در کل اندام تحتانی است. بیمارانی که نمی‌توانند بصورت صحیح از مفصل زانو استفاده کنند متحمل فشار زیادی به عضلات اطراف و عناصر مفصلی و مفاصل ران و لگن می‌شوند که به تدریج آسیب مفصلی در سطوح دیگر را به همراه دارد.

یکی از درمان‌های روتین دادن غضروف ساز به بیماران دچار آرتروز است. در مطالعات مختلف ثابت شده است که آرتروز به علت اینکه یک بیماری مکانیکی- التهابی است تا زمانی که التهاب در مفصل زانو وجود دارد دادن اینگونه غضروف سازها به هیچ عنوان مؤثر نیست زیرا این مواد به دلیل وجود التهاب در عمق مفصل نمی‌توانند رسوب کرده و تشکیل غضروف را بدهند.Knee-Pain-Acupuncture-2

در طب سوزنی الکتریکی یا الکتروتراپی و همچنین در مگنت‌تراپی که با امواج RF + طب سوزنی می‌باشد، می‌توان التهاب را در مفصل به حداقل رساند. در واقع نقش الکتروتراپی در ممانعت از ورود گلبول‌های سفید به موضع مفصل می‌تواند تأثیر کلیدی این عمل را به ما نشان دهد.

پس از اینکه التهاب در مفصل کاهش یافت می‌توان انتظار داشت که مولکول‌های پیش ساز غضروف بتوانند غضروف سازی مناسب را در مفصل انجام دهند.

درمان درد آرتروز بوسیله طب سوزنی

اولین و بیشترین علامت آزار دهنده آرتروز زانو “درد” می‌باشد. از نظر اکثر پزشکان متخصص طب سوزنی درد و اعصاب بایستی درد این بیماران را سریعاً درمان نمود چراکه خود درد پروسه التهاب مفصلی را بیشتر می‌کند و در نتیجه تخریب مفصلی را بیشتر می‌کند لذا بایستی درد بیمار درمان شود.

نکته مهمی که در اینجا بایستی مدنظر قرار گیرد این است که تسکین درد با درمان درد متفاوت است. با طب سوزنی به علت کاهش التهاب درد بیمار درمان می‌گردد در حالیکه در درمان‌های رایج اورتوپدی با دادن مسکن‌ها سعی در خاموش کردن درد دارند؛ هم اکنون آکادمی درد امریکا اظهار می‌دارد که در آرتروز زانو نباید با تجویز مسکن درد بیمار را کاهش داد، هم اکنون ما در کلینیک درد مؤسسه تحقیقات حجامت ایران به بیماران زیادی برخورد می‌کنیم که در اثر استفاده خود سرانه مسکن‌ها و یا به علت مراجعه و درمان غیر‌اصولی داروهای ضد درد و گاه مخدر فراوانی را مصرف نموده‌اند که باعث شده است بیمار روی مفصل خود که دچار تخریب شده است فشار زیادی را وارد کند، این در حالی است که بیمار متوجه درد در ناحیه مفصل نمی‌شود و زمانی که تخریب مفصلی بسیار شدید می‌شود مراجعه می‌کند.

حال در کلینیک درد طب سوزنی به دلیل کاهش التهاب و ورود گلبول‌های سفید به ناحیه درد بیمار و پروسه التهابی وی “درمان” می‌گردد. از طرفی مصرف داروهای کورتونی و مسکن‌های ضد التهابی غیرکورتونی دارای عوارض بی‌شماری است از جمله این عوارض می‌توان به پوکی استخوان اشاره کرد؛ بیمارانی که طولانی مدت از کورتون جهت درمان درد آرتروز استفاده می‌کنند دچار پوکی استخوان و انواع شکستگی‌های مفاصل و لگن می‌شوند، همچنین شایع‌ترین علت خون‌ریزی‌های گوارشی و اختلال در عملکرد کلیه مصرف مسکن‌هاست. مصرف ایندومتاسین، بروفن، ناپرکسن به شدت می‌تواند زخم‌های گوارشی را افزایش دهد ولی می‌بینیم که درمان‌هایی که بر پایه طبیعت و فیزیولوژی بیمار بنا نهاده شده‌اند و درمان‌های طبی هستند مصل طب سوزنی چقدر از ایجاد عوارض درمان در بیماران جلوگیری می‌کنند و شخص را به سوی درمان اصولی سوق می‌دهند. در کنار اعمال طب سوزنی الکتریکی و مغناطیسی (مگنت‌تراپی) در رشته “طب سوزنی و سنتی شرقی” می‌توان از داروهای گیاهی – ارگانیک خاص استفاده کرد.Knee-Pain-Acupuncture-1

امروزه مصرف روغن‌های گیاهی متناسب با مزاج بیمار به صورت مالیدنی در بهبود عملکرد مفاصل و جلوگیری از ایجاد اسپاسم‌های عضلانی بسیار ثابت شده‌ می‌باشد، همچنین می‌توان با مصرف داروهایی که التهاب را به صورت سراسری در بدن کم می‌کند به کنترل بیماری بسیار می‌توان کمک کرد.

3.98
error: تمامی حقوق وب سایت برای موسسه طب سنتی و حجامت محفوظ است